Anne olmanın dayanılmaz endişesi - Ankara Gelişim Envanteri

Çocuğun gelişimi ile ilgili anne olarak aklımıza o kadar çok soru takılıyor ki. Bazen bu sorular yumak olup büyüyor ve ‘Çocuğum gerçekten sağlıklı gelişiyor mu?’ sorusunu akla getiriyor. Anne olmaya eşlik eden huzursuzluk, endişe ve yetersizlik hisleri sizde de oluyor mu? Siz annesiniz. Ve anneler çocuklarıyla ilgili endişelerde çoğu zaman haklıdır. Herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız çekinmeden bir uzmandan destek isteyiniz.

Uzmanlar çocuğun gelişimini nasıl ölçer?

Çocukların gelişimi objektif olması açısından çeşitli test ve envanterle ölçülür.  Ankara Gelişim Envanteri bu gelişim testlerinden en önemlilerinden biridir.  Çocuğun doğumundan 6 yaşına kadar olan süreçte herhangi bir zamanda yapılabilir. 

 

Ankara Gelişim Tarama Envanteri  (AGTE) neleri ölçer?

 

1)   Dil Bilişsel Gelişim

2) İnce Motor Gelişim

3) Kaba Motor Gelişim

4)  Sosyal Beceri / Özbakım

 

AGTE çocuğa bakımı kim veriyorsa o kişiyle yapılır. Başta da belirttiğim gibi bir çocuğu bakım vereninden daha iyi tanıyan kimse yoktur. Çocuğun gelişimine dair her adımı testteki sorular doğrultusunda uzmanla birlikte siz yanıtlarsınız. Testin sonuçlarına bakıldığında çocuğunuzun şuanda hangi gelişim basamağında olduğu öğrenilir. Böylece çocuğun gelişiminde herhangi bir gerilik saptandığında gerekli erken müdahale için uzman tarafından yönlendirilirsiniz. Kaygılarınızla baş başa kalıp onları koca bir çığ haline dönüştürmektense, bilimsel yollara başvurmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

İletişim bölümündeki telefon numaramızdan randevu alabilirsiniz.