Çift ve Aile Psikolojik Danışmanlık

 

     Çiftlere verilen psikolojik danışmanlık; birbirleriyle çatışma yaşayan iki insanın arasındaki ilişkiyi iyileştirmek için düzenlenmiş bir danışmanlık biçimidir. Uzman psikolog; bireylerin kendi ilişkilerine objektif olarak bakmalarına yardımcı olur. Objektif bakışla birlikte birbirlerine olan işlevsiz davranış biçimleri de değişmeye başlar. İlişki yaşanırken sorunlara odaklanmaktan duygular es geçilir. Psikoterapi duygulara odaklanarak, çiftlerin yakınlık için gerekli duyguları yansıtmalarını sağlar.  

     Psikolojik destek için gelen çiftlerin genel problemi iletişimsizliktir. ‘Beni anlamıyor!’ ‘Biz konuşamıyoruz!’ cümlelerini sıklıkla sarf ederler. Bu nedenle psikoterapide; çiftlerden birbirlerine dönük oturmaları istenir. Göz göze iletişim kurmaları sağlanır. Sorunu bir de bu oturma biçimiyle objektif bir gözün önünde ortaya koymaları beklenir. 

      Psikolojik danışmanlık seansı; çiftlere adaletli bir konuşma ortamı sunar. Her bireye eşit süre verilir. Haklılık değil, problemlerin çözümüne odaklanmak önemlidir. Bu sebeple çiftler sorunu aralarına alarak değil, önlerine koyarak konuşmayı öğrenirler. Çiftler; psikoterapide soruna birlikte bakarak, birlikte çözüm üretmenin nasıl olabileceğini deneyimlemiş olurlar. Sorun; sahip olduğumuz problem değil, problemi çözme şeklimizdir.

      Bütün bu çıkarımlara ek olarak terapide;

  Öfke Yönetimi Öğrenilir

 Yeniden Sevgili Olabilmek Deneyimlenir

 Suçlamak Yerine Sorumluluk Almanın Önemi Anlaşılır.

      Sonuç olarak; terapistle iyi bir iş birliği sağlamış çiftler çift terapisi ile birlikte ilişkilerini son derece iyileştirebilir. Duygusal sıkıntıları ve yetersizlik hisleri azalır. Birlikteki iyilik hali de bireysellikteki iyilik hali de desteklenmiş olur. Sorunları birlikte çözmeye başlarlar. Kısaca çift terapisi sıkıntı yaşayan çiftlere bir yol haritasıdır. 

      Sorunlu bir ilişki bakımsız eve benzer. Birçok düzenlemeye ve tamirata ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçtan hareketle, ilişkinizde sorunlar olduğunu düşünüyorsanız çift terapisine başvurabilirsiniz. 

Unutmayalım ki insanın kendi doğrusunu tek doğru sanması yanılsamaların en büyüğüdür!