Online Terapi Yüz Yüze Terapi Kadar Faydalı Mıdır?

 

Online terapiler; psikoterapist ve danışan arasında kurulan ilişkinin internet tabanlı olması ve terapi sürecinde uygulanan müdahalelerin yine online bağlamda kullanılması şeklinde gerçekleşmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle ruh sağlığı hizmetlerinin birçoğu çevrimiçi ortama taşınmıştır. Psikoterapi hizmetleri de bu süreçte çevrimiçi alanda uygulanmaya başlanmış, yüz yüze yapılan görüşmeler ise danışanlarla anlaşmaya varıldığı ölçüde görüntülü konuşma uygulamaları üzerinden devam ettirilmiştir. Çevrimiçi terapiler danışanların istedikleri zamanda, daha rahat koşullarda, yer, mesafe fark etmeksizin istedikleri bir psikoterapiste ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Online terapi avantajları nelerdir?

Yüz yüze psikoterapilerden farklı olarak online yapılan  psikoterapilerin;

 Kırsalda ve uzak mesafede yaşayan danışanlara psikoterapilere erişim imkanı vermesi,

 Fiziksel engeli bulunan danışanlara kolaylıkla ulaşabilme imkanı vermesi,

Covid-19 salgınına bağlı olarak terapi sürecinde yaşanacak aksaklıkları engellemesi,

Psikolojik sıkıntıları yüzünden evinden çıkamayan veya seyahat halinde olan danışanlara psikoterapilere erişim imkanı vermesi,

Süreç/ ödev takip kolaylığı ve tedaviyi izleyebilme imkanı,

Zaman ve mekan kısıtlılığı olmadan direkt danışan takibini sağlaması gibi avantajları bulunmaktadır.

Online terapi işe yarar mı?

Yapılan çalışmalara göre yetişkin, çocuk, ergen ve ailelere yönelik çevrimiçi terapilerin yüz yüze terapiler kadar etkili olabildiği gözlenmiştir. Çevrimiçi ve yüz yüze terapilerin karşılaştırıldığı çalışmalarda tedavi sonucu ve terapi bağlamları (internet, telefon, yüz yüze) açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır.