Cinsel Sorunlar

Cinsel sağlık, her bir birey için karşılanması gereken temel haklardandır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre cinsel sağlık, bireylerin, çiftlerin ve ailelerin fiziksel ve duygusal sağlığı ve refahı ile toplulukların sosyal ve ekonomik gelişimi için temeldir. Cinsel sağlığın bozulması, bireyleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkilemektedir. Bu sebeple fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlık desteği de önem arz etmektedir. 

Yaygın Cinsel Sorunlar

Ağrılı Cinsel Birleşme (Disparoni)

Ağrılı cinsel birleşme; kadının cinsel ilişki esnasında ağrı, yanma ve batma hislerini yaşamasıdır. Ağrı olsa da birleşme gerçekleşmektedir.

Vajinismus

Vajinusmus; vajina girişinde bulunan kasların istem dışı kasılmasına, cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine sebep olan cinsel bir problemdir. Vajinada gerginlik rahatsızlık, ağrı, yanma gibi problemlerle kendini göstermektedir.

Orgazm Olamama (Anorgazmi)

Anorgazmi; fiziksel, psikolojik sebeplerden ve partnerin tutumundan kaynaklanabilen bir cinsel sorundur. Birey fiziksel sorunun farkında olmayabilir ve bu sorun kişinin orgazm olmamasına neden olabilir. Bireysel ve ilişkisel boyutta olumsuz etkileri olabilir. 

Erken Boşalma-Geç Boşalma

Erken boşalma kontrol dışında gerçekleşen boşalma olarak tanımlanabilmektedir. Geç boşalma ise, boşalma fonksiyonunda belirgin bir gecikme yaşanması veya seyreklik olması ya da boşalmanın gerçekleşmemesi problemidir. 

Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme Bozukluğu, penisin cinsel birleşmeyi başlatmada ve sürdürmede yeterli olarak sertleşememesi durumudur. 

Cinsel sorunların yaygın nedenleri

  • Çocukluktan itibaren maruz kalınan geleneksel dayatmalar

  • Yanlış yetiştirilme koşulları

  • Bozulmuş beden algısı ve düşük öz saygı

  • Çekingenlik

  • Özgüven eksikliği

  • Eşler arasında çatışmalar

  • Geçmişte yaşanan travmatik anılar

  • Fizyolojik sorunlar gibi pek çok faktör sayılabilir.

 

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir ?

Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir.  Sorunun tedavisinde etkili olacak psikoterapi yöntemi seçilir. Bireysel ve/veya çift terapisi ile yardım alınarak çözüme ulaşılabilmektedir. 

 

Kaynak

CETAD, (2008). Cinsel yaşam ve sorunları.  İstanbul