Öfke Problemi

   Öfke; tıpkı diğer duygular gibi son derece normal ve yaşamı sürdürülebilir kılan bir duygudur. Buna rağmen problemlerin çoğu, öfkenin sağlıklı ifade edilememesinden doğmaktadır. Öfkesini hiç ifade etmeyip, içinde yaşayan insanların depresyona girme olasılığı sağlıklı ifade edenlere göre oldukça fazladır. Öfkenin içe atımı; migren, ülser ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Diğer yandan öfkeyi dışa dönük bağırıp çağırma ve saldırganlık şeklinde yaşayan yetişkinler ve çocuklar, davranış problemleri göstermekte ve çevresiyle sık sık problem yaşamaktadır. Öfkenin sağlıklı ifade edilmemesi sosyal yaşantının zayıflamasına neden olmaktadır.   

 

Sağlıklı İfade Edilemeyen Öfkeyle İlişkili Bozukluklar: 

•Depresyon

•Anksiyete

•Yeme Bozuklukları

•Uyku Bozuklukları

•Kişilik Bozuklukları

•Yıkıcı davranış Bozuklukları 

1)      Karşıt Gelme- Karşıt Olma Bozukluğu: Otorite figürlerine karşı negatiflik olarak kendini gösterir.

2)      Davranım Bozukluğu: Okul öncesi ve okul başlangıcında okula gitmeyi reddetme şeklinde başlayarak, fiziksel saldırganlığa kadar gitmektedir. Daha büyük yaşlarda fiziksel saldırganlık da boyut değiştirebilir. 

 

Psikoterapi Nasıl Fayda Sağlar? 

Öfke kontrol programı ile ergen ve yetişkin kişinin farkındalığı arttırılır, negatif düşünceler çalışılarak sıkıntıların en aza inmesi sağlanmaktadır. Çocuğun ise, oyun içerisinde kendisini ifadesi üzerine çalışılır. Siz ya da çocuğunuz öfkesini sağlıklı ifade etmekte zorluk çekiyorsanız kurumumuzdan konuyla ilgili psikolojik destek alabilirsiniz.